Η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη παρά την κακοτυχία

Νίκη στο ΟΑΚΑ με 81-73

Η ΑΕΚ αντέχει, καθώς παρά την απουσία του Γιόνας Μασιούλις, αλλά και αυτή που προέκυψε με τον Τζόρνταν Θίοντορ, επικράτησε του Άρη στο ΟΑΚΑ με 81-73, αλλά δεν μπορεί να χαρεί τη νίκη της έχοντας το μυαλό της στον τραυματισμό του Αμερικανού και ενόψει Μπάμπεργκ.
Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τις αργές επιστροφές του Άρη στο ξεκίνημα του αγώνα, βρήκε πόντους στο transition game και προηγήθηκε με 10-3. Ωστόσο, δεν κατάφερε να χτίσει πάνω σ’ αυτή τη διαφορά καθώς μάταια προσπάθησε να βρει πόντους από μακρινή απόσταση, με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε 1/10 προσπάθειες. Ο Άρης βρήκε λύσεις μέσα από τη ρακέτα και κυρίως από τον Γκάρι ΜακΓκι. Μείωσε σε 11-9 και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 21-14.

Ο Άρης έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε λύσεις από τον ΜακΓκι ο οποίος στο τέλος του πρώτου μέρους είχε 15 πόντους με 6/10 τρίποντα. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η ΑΕΚ δεν έβρισκε λύσεις πέραν από αυτές που έδιναν οι Χάντερ, Λαρεντζάκης, ο Άρης ισορρόπησε την κατάσταση, πήρε πολλά από τον Νταλό και μείωσε σε 35-34 μετά τη συμπλήρωση επτά λεπτών αγώνα στη δεύτερη περίοδο. Η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με +6 (43-37) χάρη σ’ ένα 6-0 σερί στα τελευταία δύο λεπτά.
Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα τέσσερα λάθη του Άρη στα πρώτα (περίπου) ισάριθμα αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, πάτησε σε διαφορά επτά πόντων (51-44, 23:30), αλλά οι Θεσσαλονικείς απάντησαν δια χειρός Τολιόπουλου, έτρεξαν 0-8  και προηγήθηκαν με 52-53 (26’). Το χειρότερο για την ΑΕΚ ήταν ότι αναγκάστηκε να συνεχίσει χωρίς τον τραυματία Τζόρνταν Θίοντορ. Ο Άρης δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ καθώς είχε κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ η ΑΕΚ στηρίχθηκε και πάλι στον Λαρεντζάκη (60-55, 30’).
Τα πρώτα 3:30 λεπτά της τελευταίας περιόδου ουσιαστικά έκριναν και το παιχνίδι. Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις μέσα από τη ρακέτα, ο Άρης επιδόθηκε σε λάθη και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +15 (70-55). Τα δύο τρίποντα του Λάκι Τζόουνς (70-61, 35:30) στοιχειοθέτησαν την αντίδραση του Άρη, αλλά Γκρίφιν και Λαρεντζάκης φρόντισαν να κρατήσουν τις ισορροπίες (75-62, 36:30).
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-37, 60-55, 81-73.
Πηγή: gazzetta.gr